Hesláře

Upozornění

Následující stránka k 1. srpnu 2024 neprošla revizí a informace, které obsahuje, nemusí být plně platné pro aktuálně spuštěné verze nástrojů AMČR. Zároveň mohou být některé odkazy, které stránka obsahuje nefunkční, screenshoty ze zastaralých verzí nástrojů apod.

Data AMČR jsou z větší části strukturována pomocí standardizovaných heslářů (číselníků, řízených slovníků). Hesláře jednoznačně nastavují sledovanou míru obecnosti/detailu, urychlují zápis typických informací, usnadňují vyhledávání, umožňují data strojově analyzovat a propojovat s dalšími systémy. Díky heslářům je také dodržována jednotná terminologie na území ČR, která vede ke snadnější orientaci ve vznikajících datech.

Hesláře dělíme na jednoduché a dvojstupňové. Jednoduché hesláře obsahují jednu řadu hesel, z nichž uživatel vybírá, ale mohou též obsahovat další dílčí pomocné informace pro zápis (např. zobrazení okresu u katastru). Dvojstupňové hesláře obsahují hierarchicky uspořádaná hesla, z nichž obecnější kategorie slouží pro usnadnění výběru a do záznamu se neukládá (Areály, Druh lokality), nebo se ukládají hesla obě (obecnější i specifické: viz např. Kategorie a Druh nálezu). Charakteru heslářů odpovídají typy výběrových seznamů v aplikaci. Některé hesláře chápeme jako systémové – nelze je editovat bez zásahu do zdrojového kódu, jelikož na nich přímo závisí chování aplikace a specifické funkce.

Obsažená hesla vycházejí z hesel užívaných v ADČ (Kuna a Křivánková 2006), SAS (Volfík 2009) a formulářích ZAA. Systém odborných heslářů se opírá o standardní archeologickou terminologii a obsažena jsou taková hesla, u nichž lze předpokládat vyšší než výjimečné zastoupení na základě analýzy stávajících dat. Aplikace obecně preferuje uzavřené hesláře, jejichž doplnění je možné pouze v důvodných případech po konzultaci se správcem systému. Výjimku tvoří heslář jmen, u něhož lze předpokládat pravidelný nárůst počtu údajů a lze jej proto uživatelsky doplňovat.

Hesláře AMČR vytvářejí svým obsahem základ jednotné oborové terminologie, který je aplikován pro popis všech archeologických výzkumů v ČR evidovaných archivy ARÚP a ARÚB. Aktuální obsah všech heslářů je dostupný na webové adrese http://www.archeologickamapa.cz/?page=documents.

Hesláře obvykle obsahují pole pořadí, pro určení pořadí položek v seznamu. Řazení může být abecední, případně chronologické (Období), vyskytují se však také případy řazení významového (Nálezy), případně na základě četnosti užívání (Typ projektu). Některé z heslářů mohou obsahovat pole rozsah či zahrnuje, která udávají hierarchický vztah hesel, který je zohledněn v modulu vyhledávání (viz Obr. 1). Obecná hesla jsou často doplněna zkratkou nesp. s významem blíže nespecifikováno.

Hesláře Areály a Období umožňují provádět popis komponent pomocí obecnějších i konkrétnějších pojmů (např. pojem sídliště nesp. zahrnuje též pojmy stanice, usedlost a vesnice). Heslář Období obsahuje 135 chronologických pojmů v daných hierarchických vztazích. Každému pojmu odpovídá číselná hodnota stanovující jeho pořadí v chronologickém systému a číselně stanovený rozsah. Vyhledávat pomocí tohoto hesláře lze buď podle jednoho hesla, nebo zadáním rozsahu, přičemž dále je možno volit všechny hierarchicky nižší (zahrnuté) pojmy a/nebo pojmy nadřazené (např. při výběru pojmu střední doba bronzová lze zohlednit i pojem doba bronzová nesp., protože komponenty charakterizované tímto pojmem rovněž teoreticky mohou se střední dobou bronzovou souviset, více viz Období).

Tab. 1: Seznam heslářů (řízených slovníků)
Název Třída Typ Poznámka
AKTIVITY Komponenty jednoduchý, systémový
AREÁL Komponenty dvoustupňový zápis jen heslo
AUTORSKÁ ROLE Externí zdroje jednoduchý
DOHLEDNOST Lety jednoduchý
FORMÁT (VELIKOST) DOKUMENTU Extra data jednoduchý
JAZYK DOKUMENTU Dokumenty jednoduchý
JMÉNA Projekty, Akce, Dokumenty, Externí zdroje, Osobní foto jednoduchý zobrazena doplňující informace
KATASTRY Projekty, Akce, Lokality jednoduchý, systémový zobrazena doplňující informace
KATEGORIE / DRUH LOKALITY Lokality dvoustupňový zápis jen heslo
KATEGORIE / DRUH OBJEKTU Nálezy dvoustupňový zápis do 2 polí (kategorie, heslo)
KATEGORIE / DRUH PŘEDMĚTU Nálezy dvoustupňový zápis do 2 polí (kategorie, heslo)
KRAJE Projekty, Akce, Lokality jednoduchý, systémový
KULTURNÍ PAMÁTKA Projekty jednoduchý
LETIŠTĚ Lety jednoduchý
MATERIÁL DOKUMENTU Dokumenty jednoduchý
NÁHRADA (DOKUMENTU) Extra data jednoduchý
OBDOBÍ Komponenty, Komponenty dokumentu dvoustupňový zápis jen heslo
OKRESY Projekty, Akce, Lokality jednoduchý, systémový
ORGANIZACE Projekty, Akce, Dokumenty, Externí zdroje jednoduchý zobrazena doplňující informace
POČASÍ Lety jednoduchý
PODNĚT – SONDY Dokumentační jednotky (Akce) jednoduchý
POSUDEK Dokumenty jednoduchý
POVRCH Dokumentační jednotky (Akce) jednoduchý
PŘESNOST PIAN PIAN jednoduchý, systémový
PŘÍSTUPNOST Projekty, Akce, Lokality, Dokumenty jednoduchý, systémový
ŘADA Dokumenty jednoduchý, systémový
SOUŘADNICOVÝ SYSTÉM PIAN jednoduchý, systémový
SPECIFIKACE DATA Akce (samostatné) jednoduchý, systémový
SPECIFIKACE OBJEKTU Nálezy dvoustupňový zápis jen heslo
SPECIFIKACE PŘEDMĚTU Nálezy jednoduchý
TVAR Tvary jednoduchý
TYP AKCE Akce dvoustupňový zápis jen heslo
TYP DOKUMENTU Dokumenty jednoduchý, systémový
TYP DOKUMENTAČNÍ JEDNOTKY Dokumentační jednotky (Akce) jednoduchý, systémový
TYP EXTERNÍHO ZDROJE Externí zdroje jednoduchý, systémový
TYP LOKALITY Lokality jednoduchý, systémový
TYP NÁLEZU Nálezy jednoduchý, systémový
TYP ORGANIZACE Organizace jednoduchý
TYP PIAN PIAN jednoduchý, systémový
TYP PROJEKTU Projekty jednoduchý, systémový
TYP SONDY Dokumentační jednotky (Akce) jednoduchý
TYP UDÁLOSTI Extra data jednoduchý
ULOŽENÍ ORIGINÁLU Dokumenty jednoduchý
ZACHOVALOST (DOKUMENTU) Extra data jednoduchý
ZEMĚ Extra data jednoduchý

Obecné hesláře

Tab. 2: Obecné hesláře
Heslář Obsah
Jména Heslář obsahuje jména osob působících nebo publikujících na poli české archeologie. Nelze jej však zaměňovat za autoritní seznam jednotlivců. Pokud v systému vystupuje několik osob se stejným jménem, všechny tyto osoby budou vedeny pod totožnou položkou hesláře. Cílem hesláře jmen tak není jednoznačně identifikovat osoby, ale zjednodušit zápis jména. Identifikace konkrétní osoby je možná na úrovni registrovaného uživatele. Heslář obsahuje jak celé jméno a příjmení (např. Novák, Jan), tak zkrácenou verzi pro výpis (Novák, J.).
Organizace V hesláři jsou zastoupeny oprávněné organizace a další instituce, které mohou mít či měly vztah k archeologickým výzkumům na území ČR. Heslář organizací je užíván zejména při registraci uživatele, pro určení jeho afilace a dále při popisu projektů, akcí a dokumentů. Pokud některá organizace není v hesláři zastoupena, je třeba kontaktovat správce systému a zažádat o její zařazení do evidence. Každá organizace je vymezena svým názvem a typem.
Typ organizace Rozdělení organizací podle typu (muzea, univerzity, ústavy památkové péče apod.). Jde o pomocný heslář pro účely administrace.
Přístupnost Heslář přístupnosti záznamů odpovídá rozdělení uživatelských rolí (A–E; anonym, badatel, archeolog, archivář, administrátor). Slouží k přiřazování nutného oprávnění pro zobrazení libovolného záznamu (projektu, akce, dokumentu atd.). Jedná se o systémový heslář.
Kraje Heslář odpovídá aktuálnímu správnímu členění ČR podle dat Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Jedná se o systémový heslář.
Okresy Heslář odpovídá aktuálnímu správnímu členění ČR podle dat Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Jedná se o systémový heslář.
Katastry Heslář v základu odpovídá aktuálnímu správnímu členění ČR podle dat Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Tato data jsou doplněna o katastry již zaniklé či přejmenované (označeny hvězdičkou; tzv. staré katastry). Zaniklé katastry jsou evidovány z důvodu zpětné kompatibility se staršími daty, která bývají v literatuře často uváděna pod názvem katastrálního území, které však již nemusí existovat. Mezi záznamy o nových a starých katastrech vždy existuje prostorový vztah, který je v databázi evidován. Nové archeologické projekty jsou uváděny pod stávajícím názvem katastru, při digitalizaci starších samostatných akcí však může být užíváno i názvů zaniklých katastrálních území. Jedná se o systémový heslář.
Souřadnicový systém Seznam souřadnicových systémů užívaných v aplikaci. Jedná se o systémový heslář.

Projekty

Tab. 3: Hesláře týkající se projektů
Heslář Obsah
Typ projektu Volba typu projektu (záchranné / badatelské). Jedná se o systémový heslář.
Kulturní památka Obsahuje seznam typů památkové ochrany, zejména pro účely komunikace s pracovišti Národního památkového ústavu.

Akce

Tab. 4: Hesláře týkající se akcí
Heslář Obsah
Typ akce – první Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Typ akce, na základě obecné povahy výzkumu.
Typ akce – druhá Obsahuje dílčí typy archeologických akcí na základě metody výzkumu.
Specifikace data Slouží pro určení přesnosti vymezení data provedení archeologické akce (např. „kolem roku“, „po roce“, „přesně“ apod.). Jedná se o systémový heslář.

Lokality

Tab. 5: Hesláře týkající se lokalit
Heslář Obsah
Typ lokality Základní klasifikace lokalit podle metody jejich vymezení. Definuje prefix pro číselnou řadu při generování identifikátoru lokality. Jedná se o systémový heslář.
Lokalita (kategorie) Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Druh lokality na základě obecnějších pojmů.
Lokalita (druh) Klasifikace lokalit podle povahy identifikovaných terénních reliktů.

Komponenty

Tab. 6: Hesláře týkající se komponent
Heslář Obsah
Období – kategorie Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Období na základě obecnějších chronologických celků (paleolit, d. bronzová, středověk apod.).
Období Heslář období umožňuje provádět relativní dataci archeologických komponent. Heslář obsahuje jak hesla obecná („pravěk“, „neolit-eneolit“), tak konkrétní archeologické kultury podřazené obecnějším heslům („gravettien“, „šárecký typ“). Při zadávání datace je vždy žádoucí užívat co nejpřesnější variantu, v případě nejistoty pak užívat hesla významově širší. Užitá hesla nikdy nevymezují rozsah, a to ani v případě hesel s pomlčkou (např. „středověk – novověk nesp.“). Taková hesla lze vysvětlit jako zahrnující, tedy ve významu: „Komponentu lze zařadit do blíže nespecifikované části období středověku až novověku.“ Heslář zahrnuje také standardizované zkratky pro jednotlivé položky. Více viz obrázek níže.
Areál – kategorie Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Areál na základě obecnějších pojmů.
Areál Obsažená hesla umožňují klasifikovat komponenty na základě převažujícího účelu a funkce v době své existence. Areálem aktivity může být jak dílčí objekt či budova (zámek, mlýn, lom), tak skupina objektů (polní opevnění, pohřebiště, sídliště), stejně jako plocha či lineární útvar (pole, cesta). Areál zastupuje předběžnou interpretaci archeologického kontextu, nikoli současný kontext komponenty. Každý areál automaticky implikuje přítomnost některých aktivit (sídliště -> sídlištní). V hesláři lze nastavit implicitní vztahy mezi areály a aktivitami.
Aktivity Heslář základních aktivit identifikovaných v rámci komponenty („sídlištní“, „pohřební“ atd.). Slouží jako doplňující údaj pro bližší specifikaci aktivit v identifikovaném areálu, případně pokud konkrétní areál nelze určit. Jedná se o systémový heslář.
Obr. 1: Význam chronologických pojmů

Nálezy

Tab. 7: Hesláře týkající se nálezů
Heslář Obsah
Typ nálezu Kategorizace nálezů na předměty (movité) a objekty (nemovité). Jedná se o systémový heslář.
Nález – objekt (kategorie) Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Objektů na základě obecnějších pojmů.
Nález – objekt (druh) Katalog druhů nemovitých nálezů. Obsahuje položky pro popis objektů, jejich částí, konstrukčních článků, vrstev i přírodních útvarů.
Specifikace objektu – kategorie Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Specifikace objektu na základě obecnějších pojmů.
Specifikace objektu Bližší specifikace Druhu objektu na základě způsobu provedení a užitých či zpracovávaných materiálů.
Nález – předmět (kategorie) Slouží pro kategorizaci položek ve dvojstupňovém hesláři Předmětů na základě obecnějších pojmů.
Nález – předmět (druh) Katalog druhů movitých nálezů. Obsahuje položky pro popis artefaktů, ekofaktů, přírodních faktů, jejich částí či vzorků.
Specifikace předmětu Specifikace užitého materiálu pro byl daný Druh předmětu.

Prostorové vymezení

Tab. 8: Hesláře týkající se prostorového vymezení a PIANů
Heslář Obsah
Typ dokumentační jednotky Heslářové položky definují věcnou podstatu prostoru vymezeného dokumentační jednotkou. Jedná se o systémový heslář.
Typ PIAN Heslář dělí jednotky PIAN podle typu geografické reprezentace (body/linie/polygony). Jedná se o systémový heslář.
Přesnost Položky hesláře určují přesnost vymezení PIAN. Jedná se o systémový heslář.

Archiv dokumentů

Tab. 9: Hesláře týkající se dokumentů
Heslář Obsah
Řada Heslář určuje dvojpísmenný prefix identifikátoru dokumentů na základě jejich Typu a Materiálu. Jedná se o systémový heslář.
Typ dokumentu Heslář popisuje dokumenty na základě použité metody sběru dat a obsahu. Jedná se o systémový heslář.
Materiál dokumentu Definuje materiál originální verze dokumentu.
Posudek Obsahem hesláře jsou definice typů expertních posudků.
Jazyk dokumentu Umožňuje volbu jazyka u textových dokumentů.
Formát dokumentu Definuje formát fyzické verze dokumentu.
Zachovalost Určuje stupeň zachovalosti fyzického verze dokumentu.
Náhrada Hesla slouží k popisu existence a typu náhradní kopie fyzické verze dokumentu, která nemusí být k dispozici, nebo je poškozená (viz Zachovalost).
Uložení originálu Heslář dává možnost určit existenci a umístění fyzického originálu dokumentu.
Typ události Postihuje údaje pro popis fotografií z konferencí, expedic a dalších aktivit nepřímo vázaných k archeologické evidenci.
Země Postihuje údaje pro popis fotografií z konferencí, expedic a dalších aktivit nepřímo vázaných k archeologické evidenci.

Letecké snímky

Tab. 10: Hesláře týkající se leteckých snímků
Heslář Obsah
Dohlednost Heslář umožňuje zvolit míru dohlednosti při pořízení letecké fotografie.
Počasí Volba aktuálního počasí při pořízení letecké fotografie.
Tvar Heslář slouží k popisu tvarů povrchových příznaků identifikovaných na leteckých fotografiích.
Letiště Definuje letištní plochy užívané při pořizování leteckých fotografií.

Bibliografie

Tab. 11: Hesláře týkající se bibliografie a zdrojů
Heslář Obsah
Typ externího zdroje Definuje typ zdroje popisovaného bibliografickým záznamem (kniha, článek, nepublikovaná zpráva atd.). Jedná se o systémový heslář.
Autorská role Volba autorské role pro zadávání bibliografických údajů. Jedná se o systémový heslář.

Sondy (MADB)

Tab. 12: Hesláře týkající se modulu MADB
Heslář Obsah
Podnět - sondy Heslář slouží pro bližší popis podnětu vzniku dokumentačních jednotek typu sonda.
Povrch Heslář popisuje v sondě zastižené úrovně historických terénů.
Typ sondy Zahrnuje hesla pro popis metody odkryvu, případně charakteru terénního zásahu.

Zdroje

Kuna, Martin, a Dana Křivánková. 2006. ARCHIV 3.0. Systém Archeologické Databáze Čech. Uživatelská Příručka. Praha: Archeologický ústav AV ČR, Praha. https://www.academia.edu/2922274/2006_Kuna_M_K%C5%99iv%C3%A1nkov%C3%A1_D_ARCHIV_3_0_Syst%C3%A9m_Archeologick%C3%A9_datab%C3%A1ze_%C4%8Cech_U%C5%BEivatelsk%C3%A1_p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka_Praha_AR%C3%9AP.
Volfík, P. 2009. Informační Systém Národního Památkového Ústavu o Archeologických Datech – Veřejná Část. Uživatelská Příručka, Verze 2.0. Praha: Národní památkový ústav. https://iispp.npu.cz/documents/10184/11877/uzivatelska_prirucka_ISAD_verejna.pdf/9aca1bde-1f9a-4112-9e55-9b64fc0a6ec1.