Základní informace

Upozornění

Následující stránka k 1. srpnu 2024 neprošla revizí a informace, které obsahuje, nemusí být plně platné pro aktuálně spuštěné verze nástrojů AMČR. Zároveň mohou být některé odkazy, které stránka obsahuje nefunkční, screenshoty ze zastaralých verzí nástrojů apod.

Informační systém Archeologická mapa České republiky (AMČR) integruje dvě základní oblasti správy archeologického dědictví ČR. Na jedné straně jde o oborový agendový systém, který má zajistit průběžnou administrativní evidenci připravovaných i probíhajících terénních výzkumů a umožnit tak efektivní kontrolu jejich kvality a následného zpracování do podoby nálezové zprávy. Na druhé straně jde o budování souhrnného přehledu archeologického dědictví ČR, tedy o vytvoření národní databáze archeologického kulturního dědictví. Oba úkoly spolu v mnoha ohledech souvisejí, a jejich spojení proto je pro uživatele výhodné: vzniká jím jednotný systém evidence klíčových informací využitelných v celé šíři archeologické terénní, památkové a v některých ohledech i muzejní práce. AMČR je součástí velké výzkumné infrastruktury Archeologický informační systém České Republiky (AIS CR).

AMČR slučuje některé dosud nespojité datové báze a operace související s jejich plněním a správou. Jde o:

  1. administrativní evidenci plánovaných a probíhajících terénních archeologických výzkumů;
  2. shromažďování informací o odborných výsledcích archeologických terénních aktivit (jak těch, které prošly administrativní evidencí zmíněnou výše, tak aktivit staršího data a jiných druhů);
  3. systematické podchycení dalších archeologických památek v krajině, známých především z dlouhodobého povrchového a dálkového průzkumu a
  4. správu repozitáře terénní dokumentace pro účely Archeologických ústavů AV ČR v Praze a Brně (ARÚP a ARÚB), případně dalších institucí, v rozsahu daném platnou legislativou.

Cílem zavedení systému AMČR je zvýšení efektivity v oblasti shromažďování a šíření odborných informací, což je jedním z důležitých předpokladů dalšího rozvoje oboru, a to jak v ohledu teoretického výzkumu, tak památkové péče i komunikace se širší veřejností. Základním způsobem, jak tohoto cíle má být dosaženo, je vytvoření autoritních seznamů archeologických projektů, terénních akcí, dokumentů a dalších jednotek informačního systému. Evidence těchto jednotek pomocí jednotných a persistentních identifikátorů umožňuje spolehlivě identifikovat každý z prvků archeologického fondu a vytvářet mezi prvky účelné vazby (např. nález k akci, akce k dokumentu apod.)

AMČR je systémem pro evidenci archeologických výzkumů a nálezů v České republice. Program si může každý uživatel zdarma nainstalovat na svém počítači a pokud je registrován, může také vkládat záznamy o vlastních archeologických průzkumech a výzkumech. Pro procházení dat AMČR slouží webová aplikace Digitální archiv AMČR, která je volně dostupná v prostředí internetu skrze webový prohlížeč.

AMČR integruje funkce několika informačních bází, které česká archeologie dosud užívala. Především jde o ústřední databáze výsledků archeologických výzkumů (Archeologická databáze Čech a moravský Digitální archiv a evidence archeologických výzkumů), jejichž data jsou postupně převáděna do AMČR, obsahově revidována a poprvé volně a společně prezentována. Velká část záznamů je opatřena odkazy na literaturu či zdrojové dokumenty v digitálních úložištích Archeologických ústavů.

Pro profesionální archeology je významnou inovací zapojení Internetové databáze terénních archeologických výzkumů (IDAV) do struktury AMČR a provázání pracovních postupů IDAV s podáváním nálezových zpráv k provedeným archeologickým akcím. Díky tomu dochází k výraznému zpřehlednění administrace záchranných archeologických výzkumů, neboť organizace oprávněné k terénním výzkumům získávají i předávají potřebná data prostřednictvím jediného uzlového bodu – klienta AMČR. K uzavření databáze IDAV v dosavadním webovém rozhraní došlo v roce 2017.

AMČR je od počátku zamýšlena jako páteřní informační systém české archeologie, a proto již v současné době vznikají její účelová rozšíření pro archeologii pražské památkové rezervace, ale i další moduly. AMČR je tak nejdůležitější součástí širší infrastruktury Archeologický informační České republiky (AIS CR), která je zapsána na Cestovní mapě velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a invoace a podporována Vládou České republiky.