Zpravodaj AMČR č. 13
Vážení uživatelé AMČR,
přinášíme Vám zpravodaj AMČR č. 13, který pojednává o novelizaci památkového zákona, zejména pak o možnostech plnění povinnosti odesílat oznámení o zahájení archeologického výzkumu krajům. Dále se krátce zmiňujeme o některých novinkách ve správě účtu, včetně možnosti zvolit si, zda chcete zasílat tento Zpravodaj.
Váš tým AIS CR…
Novelizace památkového zákona a odesílání oznámení krajům prostřednictvím AMČR
Informační systém Archeologická mapa České republiky (AMČR) dlouhodobě slouží oprávněným archeologickým organizacím (OAO) k plnění povinnosti oznámit Archeologickému ústavu zahájení archeologických výzkumů ve smyslu §21 odst. 4 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči (dále jen zákon). K 1. 1. 2025 vešla v účinnost novelizace zákona, která přináší řadu změn, zaměřených na plnění povinností OAO. Zásadní změnou je zákonné ukotvení možnosti zajištění kontroly nad nakládáním s archeologickými nálezy pro jejich vlastníky, zejména samosprávné kraje, a to již od zahájení terénního výzkumu. Na základě §23a odst. 3 zákona jsou nově ty OAO, které nejsou příspěvkovou organizací nebo organizační složkou obce, státní příspěvkovou organizací nebo organizační složkou státu (tj. většina OAO), povinny toto oznámení učinit rovněž vůči kraji, ve kterém výzkum probíhá.
Zástupci Archeologických ústavů AV ČR v tomto ohledu vedli delší dobu jednání na úrovni Asociace krajů České republiky tak, aby bylo možné bez zavádění duplicitní agendy novou oznamovací povinnost zprostředkovat skrze AMČR a zajistit jednotnost, úplnost a transparentnost evidence bez zbytečných vícenákladů. Při návrhu jsme se opírali o skutečnost, že stejným způsobem je dlouhodobě ošetřeno i zprostředkování zákonného oznámení o výzkumu na kulturních památkách vůči Národnímu památkovému ústavu. Výhodou je, že AMČR slouží též jako digitální repozitář dokumentace výzkumů, veškeré údaje z ní jsou dostupné ve strojově čitelném formátu skrze API služby a relevantní údaje jsou po ukončení a archivaci projektů veřejně dostupné v rámci Digitálního archivu AMČR. Veškerá data v systému jsou bezpečně zálohovaná, verzovaná a zanechávají dostatečnou auditní stopu.
Asociace krajů se tento návrh rozhodla podpořit a uvést do praxe jako doporučený postup, který by měl být postupně realizován v jednotlivých krajích. Vznikla tak šablona nařízení kraje vydávaných podle §23a odst. 4 zákona, která bude využívána jako základní model pro nastavení povinností OAO. V praxi se jedná o následující postup:
Kraj nařízením stanoví, že dotčené OAO na jeho území mohou plnit oznamovací povinnost podle zákona prostřednictvím AMČR. Následně s Archeologickým ústavem v Praze či Brně (podle územní příslušnosti) uzavře kraj dohodu o užívání AMČR podle jednotné šablony. Dohoda upravuje zejména otázky ochrany osobních údajů, autorizovaného přístupu do systému a oficiálních zasílacích adres.
Při provádění oznámení o zahájení a ukončení archeologického výzkumu v AMČR bude mít každá OAO možnost zároveň odeslat oznámení kraji. Činí tak vždy prostřednictvím ověřeného uživatele, obvykle odpovědného odborného pracovníka (uživatel s oprávněním archeolog). Za tímto účelem byl nově upraven dialog ohlášení zahájení a ukončení projektu v AMČR do následující podoby:
Aby byl dialog aktivní, musí projekt alespoň jedním z dotčených a evidovaných katastrů zasahovat na území kraje, kde již bylo vydáno příslušné nařízení a uzavřena z něj vyplývající dohoda. Toto vyhodnocení provádí AMČR automaticky. Pokud je projektem zasaženo více krajů vyhodnocení a odeslání oznámení proběhne pro všechny z nich.Oznámení pro kraj vždy obsahuje jednoznačný identifikátor archeologického výzkumu v AMČR (ID projektu) a dostupné věcné i lokalizační údaje o archeologickém výzkumu evidované v AMČR ke dni oznámení. Oznámení bude automaticky odesláno na krajem definovaný email, v kopii bude směřováno uživateli, který oznámení odeslal, a jeho adresa bude nastavena jako výchozí pro odpověď.
Další případnou komunikaci kraj povede přímo se subjektem, který oznámil zahájení výzkumu, a to již mimo systém AMČR. Zároveň má kraj možnost prostřednictvím svých zaměstnanců přistupovat do AMČR a prohlížet záznamy o projektech.
Jako pilotní příklad naplnění tohoto postupu lze uvést Pardubický kraj, kde bylo vydáno příslušné nařízení kraje (č. 1/2025), s účinností k 31. 5. 2025. Aktuálně probíhá uzavření potřebné dohody mezi krajem a Archeologickým ústavem, na jehož základě bude možné pravděpodobně od července 2025 využívat AMČR pro plnění oznamovací povinnosti. Další kraje se budou do systému připojovat tak, jak budou vydávána příslušná nařízení a uzavírány odvislé dohody.
Zvolené řešení je pro veškeré OAO i kraje dostupné bezplatně a může být vždy zajištěno bezprostředně po vydání nařízení a uzavření příslušné smlouvy. Jeho zásadní výhodou je plná návaznost na existující praxi a dlouhodobě funkční systém evidence. Krajům je v této souvislosti zároveň v náhledovém režimu zajištěn přímý přístup do systému AMČR, kde budou mít pracovníci kraje možnost prohlížet evidované projekty, kontrolovat plnění oznamovací povinnosti a sledovat stav provádění jednotlivých archeologických výzkumů (projektů), či stav jejich přípravy.
Řešení nevylučuje separátní oznámení prováděná mimo systém AMČR. V případech, kdy kraj podporuje oznamování skrze AMČR, je na rozhodnutí uživatele, zda tuto možnost využije. Zdůrazňujeme však, že vzhledem k zákonné povinnosti vyplývající z §21 odst. 4 zákona se nelze vyhýbat samotnému oznámení o zahájení výzkumu Archeologickému ústavu, které probíhá zpravidla prostřednictvím AMČR. Opomenutí této povinnosti je přestupkem podle zákona, za který lze uložit zákonnou sankci a při opakovaném porušování může vést až k řízení o odebrání licence.
Pro výzkumy v krajích, které dosud nevydaly příslušné nařízení, případně se rozhodly situaci řešit jiným způsobem, je třeba postupovat odpovídajícím způsobem mimo rámec AMČR.
Veřejná správa a archeologie v digitální době
V souvislosti s výše uvedeným ještě připomínáme webinář, na který jsme upozorňovali již v minulém Zpravodaji. Konal se v rámci akce Týden pro digitální Česko 2024 a kolegové Róbert Antal a Ondřej Švejcar se věnovali tématu ochrany archeologického dědictví a výše zmíněným změnám v zákoně o státní památkové péči. Záznam webináře naleznete na našem YouTube kanále.
Nastavení zasílání Zpravodaje a využití ORCID
Zpravodaj AMČR jsme dosud zasílali všem aktivním registrovaným uživatelům. Abychom Vám usnadnili možnost nás informovat o tom, že o zasílání Zpravodaje nemáte zájem, nově stačí v nastavení uživatelského účtu vypnout možnost “Chci zasílat Zpravodaj AMČR s novinkami”. V takovém případě Vám tento Zpravodaj přestaneme zasílat a budeme Vás kontaktovat pouze v případě oznámení technického a organizačního rázu v souvislosti s provozem systému AMČR.
V konfiguraci uživatele je možné nově též doplnit svůj identifikátor ORCID, abychom Vás mohli lépe a jednoznačně ztotožnit a využít tento údaj při další správě údajů v AMČR. Prozatím jde pouze o neformální přičlenění Vašeho účtu k záznamu ORCID, které pro nás má informativní hodnotu. Do budoucna bude zajištěno přímé propojení se systém ORCID tak, aby bylo možné provést autorizované propojení mezi účtem v AMČR a službou ORCID.